Güvenlik Kamerası Nasıl Seçilir?

Söz konusu güvenlik olduğunda her sektörde güvenlik kamerası önemlidir. Bunun için küçük ya da büyük işletmelerin yanı sıra evler ve ofislerinde güvenlik kamerası seçerken dikkat etmeleri gereken birtakım önemli hususlar vardır.

Teknoloji ve donanım alanındaki gelişimler, işletmelere daha güvenli alanlar oluştururken beraberinde avantaj da sağlıyor. Örneğin CCTV kameraları ile belli bir alanın güvenliği sağlanırken, analiz edilerek verimlilik artırılabiliyor.

Güvenlik kamerası seçiminde beklentilerden daha ziyade elde edilecek olan faydaları bilmek işletmeler için çok önemlidir. Bunun için yatırım yapılırken beklenti değil elde edilecek faydaların göz önünde tutulması gerekir.

Peki, bir güvenlik kamerası seçilirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Gizli mi yoksa caydırıcı mı olmalı?

Lokasyon kameraların nasıl konumlandırılması gerektiğini belirten en önemli faktördür. Kutu tipindeki kameralar insanların kendilerinin izlendiğini hatırlatır ve bu sayede caydırıcı olur. Bu da olası hırsızlığın önlenmesinde önemli bir adıdır. Yarım küre şeklinde olan dome kameralar görünmesi zordur, bunun için dış cephede bu tarz kameraların kullanımı doğru olmaz.

Güvenlik kamerası nerede kullanılacak?

Güvenlik kameraları hem mekan içinde hem de dışında kullanılabilir. Fakat montaj ve gövde özelliklerine göre hangi mekanda kullanılacaksa seçim ona göre yapılması gerekir. Dış mekanda kullanılacak olan kameralar özellikle mevsim şartlarına uygun olmalıdır. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcaklarda performansın düşmemesi buna bağlıdır.

Alan büyüklüğü ne kadar?

Kamera seçimi yapılırken gözetimi yapılacak olan alanın büyüklüğü önemlidir. Küçük bir alanda kullanılacak olan kamera ile geniş bir alanda kullanılacak olan kamera birbirinden farklıdır. Geniş mesafede olan yerlerde harekete duyarlı ve zoom yapabilen özellikteki kameralar daha etkili olacaktır.

Görüntü kalitesi

Görüntü kalitesinde belirleyici olan faktör görmek istediğiniz alanın boyutudur. Örneğin uzaktaki bir görüntü gece ya da gündüz net olması isteniyorsa yüksek çözünürlükte bir kamera tercih edilmelidir. Daha yakın mesafelerde gece görüşünün iyi olması görüntü kalitesinin çok fazla düşmemesine neden olmayacaktır.

Işıklandırma nasıl olmalıdır?

Kamera seçimi yapılırken kurulumun nerede olacağı önemlidir. Eğer ki mevcut ışıklandırma sistemi yetmiyorsa bu durumda görüntü kalitesi yüksek olan modeller tercih edilmeli. Kamera güneşe doğrudan bakmamalıdır.

Ev ve işyeriniz için güvenlik sistemleri ihtiyacınızda bize https://www.prosisguvenlik.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

WhatsApp Destek