Kablolu ve Kablosuz Alarm Sistemleri

Kablolu ve kablosuz olmak üzere alarm sistemleri iki türe ayrılıyor. Kablolu sistemler elektrik ve sinyal iletimini bağlı olduğu alarm paneli üzerinden yaparken kablosuz alarm sistemleri kullanımının, taşınmasının ve montajının kolay olması sayesinde gün geçtikçe daha yaygın hale gelmektedir.

Kablolu Alarm Sistemlerinin Avantajları

·       Kablolu alarm sistemleri kullanan kablosuz alarm sistemlerine göre daha güvenilirdir. Bunun sebebi kablosuz sistemlerin radyo frekanslarını kullanarak iletim yapmasıdır. Tabi bu durum kabloların zarar görmemesi durumunda geçerlidir.

·       Kablolu alarm sistemleri doğru bir şekilde montajlandıktan sonra pil değişimi gibi ekstra bakım gerektirmez. Bu açıdan uzun yıllar kolayca kullanıma devam edebilirsiniz.

·       Kablolu alarm sistemleri kablosuz sistemlere göre daha ucuzdur.

·       Kablolu alarm sistemleri büyük alanlar için daha idealdir. Bunun sebebi daha fazla sensör montajı yapılabilir olmasıdır. Ayrıca birden fazla binayı kapsayan sistemler için de kullanılabilir.

·       Kablolu alarm sistemlerinin hacklenmesi kablosuz alarm sistemlerine göre daha zordur.

Kablolu alarm Sistemlerinin Dezavantajları

·       Kablolu alarm sistemlerinin montajı daha masraflı olabilir. Montajda kullanılacak olan kablo, kablo kanalı, duvarların delinmesi gibi sebeplerden ötürü kablolu sistemlerin montajı daha masraflı olabilir.

·       Telefon hattı kullanan sistemler için telefon hattı kesildiğinde alarm sisteminin Merkezi Gözlem İstasyonu ile iletişimi kesilebilir.

·       Kablolu alarm sistemlerinin bir yerden bir yere taşınması kablosuz sistemlere göre daha zordur.

 

Kablosuz Alarm Sistemlerinin Avantajları

·       Montajı kolaydır. Delik delme, kablolama yapılmadığı için montajları çok kolaydır.

·       Bir yerden bir yere taşımak çok kolaydır. Eğer kiracıysanız veya evinizi sık sık değiştiriyorsanız sizin için büyük bir avantaj olabilir.

·       Telefon hattının kesilmesi gibi bir güvenlik zaafiyeti bulunmadığı için daha güvenlidir.

·       Kablolamaya gerek olmadığı için kolayca yeni sensör ve dedektörler eklenilebilir.

·       Çoğu kablosuz alarm sistemi akıllı ev sistemleri ile entegre olarak çalışabilir.

 

Kablosuz Alarm Sistemlerinin Dezavantajları

·       Özellikle geniş alanlarda kullanıldığında kablosuz alarm sistemlerinde sinyal problemleri ortaya çıkabilir. Tıpkı evinizde kullandığınız Wi-Fi gibi alarm sisteminin sensörleri de uzaklaştıkça sinyal seviyesi düşer. Çelik konstrüksiyon binalarda daha sık görünen bir durumdur.

·       Kablosuz sistemler enerji ihtiyacını pil ile sağladıkları için periyodik olarak pillerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

·       Sinyal kesici jammer ile sensörlerin ve alarm sisteminin iletişimi kesilebilir ve devredışı bırakılabilir.

·       Kablosuz sistemler kablolu sistemlere göre daha pahalı olabilir.

 

 

WhatsApp Destek